W dniu 18 kwietnia 2017 roku w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie odbyła się prezentacja koncepcji na zagospodarowanie nabrzeża parku miejskiego w Wolsztynie. Dokument koncepcyjny pod nazwą KĄPIELISKO Z OCZYSZCZONĄ WODĄ I PLAŻĄ Z INFRASTRUKTURĄ TOWARZYSZĄCĄ został opracowany przez zespół projektowy pod kierownictwem mgr inż. arch. Marka Szapiela z Poznania. Głównymi koordynatorami opracowania są naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu:
prof. dr hab. Zygmunt Młynarczyk oraz dr Grzegorz Borkowski. Koncepcja powstała w oparciu o PATENT NA WYNALAZEK UNIWERSYTETU IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU POD TYTUŁEM SPOSÓB PRZYSTOSOWANIA FRAGMENTÓW ZBIORNIKÓW I CIEKÓW WODNYCH DO CELÓW REKREACYJNYCH. Celem niniejszego opracowania jest rozwój turystyki na naszym terenie z uatrakcyjnieniem i odpowiednim wykorzystaniem Jeziora Wolsztyńskiego jako bogactwa naturalnego.
W ramach dokumentu zaproponowano wykonanie elementów wzajemnie się uzupełniających i współdziałających.
a) w części zasadniczej – kąpielisko z podczyszczoną wodą z placem wodnych zabaw dla dzieci + plaża,
b) w części południowej – tereny sportowo – rekreacyjne,
c) w części wschodniej – plac zabaw dla dzieci + budynek techniczny.
Najważniejszym elementem założenia jest wydzielenie strefy jeziora – kąpielisko z oczyszczoną wodą. Strefa ta nadal pozostaje kąpieliskiem, a nie zamkniętym zbiornikiem wodnym (przenikanie wody przez dno, ścianki boczne, przelewanie nadmiaru wody ponad przegrodami). Dodatkowym źródłem czystej wody ma być woda podziemna pobierana z dużych głębokości, przewidziano także wyminę gruntu w części kąpieliska na piasek celem uzyskania odpowiedniej przejrzystości wody oraz poprawy parametrów jej czystości.
Założeniem koncepcji jest przywrócenie funkcji rekreacyjnej w strefie brzegowej Jeziora Wolsztyńskiego. Mając na uwadze innowacyjność opatentowanego rozwiązania Gmina Wolsztyn we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będzie czynić starania o pozyskanie środków finansowych między innymi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację powyższej koncepcji. Ponadto w ramach wzajemnej współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim trwają prace nad wypracowaniem odpowiedniej metody na poprawę jakości wody w zlewni rzeki Dojcy.